Pielęgnacja biżuterii

Kupując droższą biżuterię, zwłaszcza z surowców naturalnych, ich właścicielki zazwyczaj trzymają ją w specjalnych pudełkach, by nie narazić jej na zniszczenie i noszą jedynie na specjalne okazje. A powinno być odwrotnie. Biżuteria powinna cieszyć nas często, bez obaw o to, że straci swoją wyjściową jakość.
Co ciekawe, niektóre surowce – np. perły i korale – wręcz wymagają regularnego użytkowania! Kontakt ze skórą i ludzkim sebum wpływa na nie bardzo korzystnie i zapobiega ich wyschnięciu (w innym przypadku tracą swój połysk i pękają).
Poniżej kilka porad jak prawidłowo zadbać o biżuterię tak, aby cieszyła nas przez długi czas. 

Forma pielęgnacji biżuterii zależna jest przede wszystkim od materiału z jakiego wykonany jest produkt. Istnieje jednak kilka ogólnych i uniwersalnych zasad, które warto zapamiętać.
Wystrzegajmy się:

  • kontaktu biżuterii z chemikaliami i detergentami, których używamy podczas sprzątania – mogą zniszczyć powierzchnię surowca lub trwale zmienić jego kolor,
  • kontaktu z kosmetykami w kremie, w balsamie – po aplikacji na skórę warto odczekać kilkanaście minut zanim założymy biżuterię,
  • bezpośredniego kontaktu z perfumami i lakierami do włosów,
  • wykonywania brudzących prac – do zajęć w ogrodzie, prac renowacyjnych czy prac budowlanych zdejmujemy biżuterię.

Ważne jest także, aby:

  • zdejmować biżuterię podczas uprawiania sportów – pot może przyczynić się do szybszego zabrudzenia surowca,
  • zdejmować biżuterię do kąpieli lub podczas korzystania z basenu (unikamy chloru, słonej wody),
  • zdejmować biżuterię przed snem).


Czyszczenie biżuterii w domu

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków przeznaczonych do czyszczenia biżuterii – warto z nich korzystać, zwracając uwagę, do jakiego typu surowców są przeznaczone. Pielęgnując biżuterię samodzielnie, powinniśmy pamiętać o tym, by nigdy nie używać do tego domowych środków czyszczących.
Po codziennym noszeniu, najprostszym sposobem jest wytarcie biżuterii czystą i delikatną ściereczką – na bieżąco usuwamy tłuszcz, pot i brud, który mógł osadzić się na materiale.
Raz na jakiś czas można namoczyć biżuterię w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny mydła i umyć ją szczoteczką o miękkim włosiu, następnie dobrze spłukać, wytrzeć i pozostawić do samoistnego wyschnięcia.
Pamiętajmy także o odpowiednim przechowywaniu biżuterii – najlepiej nadają się do tego szkatułki, biżuterniki czy pudełeczka, w których możemy segregować wyroby. Warto zwracać uwagę na to, aby biżuteria srebrna (podatna na czernienie) była owijana  pojedynczo w bibułkę i zamykana. W przypadku przechowywania pereł jest odwrotnie – ważne, aby “mogły oddychać” (najlepiej schować je do miękkiego woreczka i nie zamykać szczelnie w pudełku). Ponadto, unikajmy przechowywania biżuterii w miejscach, które narażone są na nagrzewanie lub nagłe zmiany temperatur (w szczególności przechowując wyroby z kamieni naturalnych). 


Poza powyżej wymienionymi zasadami, przedstawiamy kilka dodatkowych wskazówek pielęgnacyjnych.

Złoto

Zdarza się, że na biżuterii wykonanej ze złota pojawia się nalot – zielony lub czerwony. Najłatwiejszym sposobem wyczyszczenia go jest kąpiel biżuterii w roztworze spirytusu 95% . Zanurz ją w nim na krótki czas, opłucz wodą i osusz. Zielony nalot usunie również kąpiel w soku z cytryny, a czerwony – w kwasie solnym.

Srebro

Z nalotami pojawiającymi się na biżuterii srebrnej poradzi sobie:
– sok z cytryny lub popiół – nabierz niewielką ilość soku z cytryny lub popiołu na miękką zwilżoną ściereczkę i wyczyść biżuterię, następnie przepłucz wodą i osusz;
– folia aluminiowa – zakryj folią dno szklanego lub plastikowego (nigdy metalowego!) pojemnika, ułóż biżuterię tak, by dotykała folii i zalej roztworem z ½ szklanki wrzącej wody z ½ szklanki sody oczyszczonej; odczekaj kilka minut, wyjmij biżuterię, przepłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha ściereczką;
– sok z cytryny z solą – stwórz z nich gęstą zawiesinę i nałóż ją na srebro za pomocą miękkiej szmatki (to rozwiązanie nie poradzi sobie z grubym nalotem i jest dość czasochłonne);
– napoje gazowane – wlej napój do miseczki i zanurz w nim biżuterię na 10 minut (ta opcja jest dobrym sposobem na odświeżenie srebra i nie nadaje się do silnych zabrudzeń);
– wódka lub spirytus – 
zanurz w nich biżuterię na krótki czas, opłucz wodą i osusz.

Perły

Biżuteria wykonana z pereł lubi lekko wilgotne otoczenie – w zbyt suchym może popękać. Aby temu zapobiec zaleca się przechowywać perły z wilgotną szmatką i dostępem powietrza.

Kamienie szlachetne

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto określić z jakim kamieniem mamy do czynienia i upewnić się, czy wybrana forma pielęgnacji jest dla niego odpowiednia. Najbezpieczniejszą jest traktowanie ich zimną wodą, z ewentualnym dodatkiem łagodnego mydła (bez alkoholu w składzie). Kamienie czyścimy szczoteczką o miękkim włosiu, opłukujemy i pozostawiamy do  wyschnięcia. Należy pamiętać, by nie przetrzymywać ich zbyt długo w wodzie.
 

Profesjonalna pielęgnacja

Raz na jakiś czas warto skorzystać z profesjonalnych usług pielęgnacyjnych – zwłaszcza, jeśli posiadamy biżuterię wysokiej jakości i wartości. Jubiler zagwarantuje użycie nie tylko odpowiednich środków, ale także wypiaskuje i wypoleruje wyrób, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niektóre surowce mogą być poddane czyszczeniu jedynie w specjalnej myjce ultradźwiękowej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących czyszczenia i pielęgnacji biżuterii zalecamy korzystanie z porad ekspertów.

 

Informacje o plikach cookies
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.