2022-04-05
A na obiad ZŁOTO!

    Temat jadalnego złota nie jest w dzisiejszych czasach niczym odkrywczym, ale nieco go przybliżymy, bo być może nie wiedzieliście, że:

  • najwcześniejsze dowody na spożycie złota pochodzą ze starożytnego Egiptu i było ono wykorzystywane głównie w celach leczniczych lub pielęgnacyjnych;
  • w średniowieczu stało się symbolem prestiżu oraz luksusu i już wtedy stosowano je do dekorowania dań i napojów;
  • wierzono również, że pomaga w leczeniu stanów zapalnych stawów i bólu kończyn;
  • do XX wieku było używane w medycynie w celu uzupełniania niedoboru minerałów w ludzkim ciele.

    Dziś wiemy już, że konsumpcja jadalnego złota nie niesie ze sobą żadnych korzyści – nie dajcie się nabrać. Jego spożycie jest obojetne dla naszego organizmu, pod warunkiem, że czystość jadalnego złota spełnia określone kryteria bezpieczeństwa (nie może zawierać domieszek innych metali) i wynosi 23-24 karaty.
    Jadalne złoto jest bezsmakowe i jest używane w postaci listków, płatków oraz proszku – głównie do ozdabiania żywności. Złote dekoracje nadają potrawom luksusowego i ekstrawaganckiego wyrazu. Symbolizm, wartość estetyczna i artystyczna są obecnie istotnym powodem jego spożycia.

    Póki co, jadalne złoto jest produktem drogim, a więc trudno o jego powszechne sotosowanie w kuchniach. Ale kto wie? Może za jakiś czas podstawowy repertuar zwrotów kulinarnych: posolić, posłodzić i popieprzyć zostanie rozszerzony o... pozłocić? :-)

2021-11-17
Gemdat.org - encyklopedia kamieni jubilerskich
Zainteresowanie kamieniami jubilerskimi zatacza coraz szersze kręgi. Wiele osób przypisuje im wyjątkowe znaczenie wizerunkowe, estetyczne, a cz...
2022-05-31
Trendy wiosna-lato
Jakie trendy biżuteryjne proponują nam projektanci światowych wybiegów? I co królować będzie na ulicach skąpanyc...
Informacje o plikach cookies
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.